Dla kogo przeznaczony jest ten kurs?
Szkolenie adresowane jest do tych turystów, którzy zmierzyli sie już ze znakowanymi szlakami górskimi. Zdobycie nowej wiedzy pozwoli na samodzielne i bezpieczne przemieszczanie się w terenie górskim (ale nie tylko!), który jest nieoznakowany lub słabo oznakowany. Podstawowe umiejętności użycia liny dają pewność, że w sytuacji zagrożenia możemy siebie i towarzyszy bezpiecznie asekurować i ewakuować.
Ukończenie szkolenia w BAG daje wiadomości pozwalające świadomie i bezpieczniej uprawiać swoją górską pasję. Daje szansę uniknięcia wielu górskich niebezpieczeństw.
Podczas szkolenia dowiesz się, jak zaplanować trasę wycieczki, jak nawigować w nieznanym terenie, jak skorzystać ze szlaków ubezpieczonych i jak wykorzystać linę w wymagających sytuacjach. Te elementy będą wyjaśniane i ćwiczone bezpośrednio w nieznanym i stromym terenie górskim. Kurs turystyki letniej, to dwu- lub trzydniowe szkolenie na którym poznasz:
- planowanie trasy, przygotowanie wyposażenia
- orientacja w terenie, praca z mapą
- użycie kompasu, mikronawigacja w terenie górskim
- meteorologia na szlaku
- podstawowe użycie liny asekuracyjnej
Jeżeli Twoje oczekiwania są wieksze, skorzystaj z opcji szkolenia trzydniowego na którym dodatkowo poznasz:
- przechodzenie i asekuracja na drogach typu via ferrata
- elementy przetrwania w trudnych warunkach
- elementy pierwszej pomocy w górach
Jest to program autorski Biura Aktywności Górskiej chroniony prawem autorskim!
Przebieg szkolenia
Kurs ma charakter dwóch lub trzech kilkugodzinnych (do 8 godzin) wycieczek wzdłuż znakowanych i nieznakowanych szlaków turystycznych, częściowo w wymagającym terenie, podczas których realizowane są kolejne zajęcia praktyczne. Kurs prowadzony jest według programu BAG w grupie do 6 osób. Tematyka kursu oparta jest na samodzielnej, wieloletniej działalności górskiej oraz doświadczeniach przewodnickich i ratowniczych.
KURS DWUDNIOWY: zajęcia trwają pełne dwa dni nie licząc dojazdu. Miejsce zajęć to otoczenie Doliny Gąsienicowej (na zamówienie możliwy inny rejon w Tatrach lub innych pasmach górskich Słowacji). Właściwe zajęcia zaczynamy w sobotę około godziny 8 rano wyjściem w góry. Godziny dzienne poświęcone są ćwiczeniom praktycznym w terenie. Zajęcia teoretyczne odbywają się wieczorem.
KURS TRZYDNIOWY: zajęcia trwają pełne trzy dni nie licząc dojazdu. Miejsce zajęć to pasma górskie Alp Austriackich – Raxalpe, Schneeberg, Hoche Wand. Wyjeżdżamy z Krakowa we czwartek wieczorem wracamy pózno w niedzielę. Właściwe zajęcia zaczynamy w piątek około godziny 8 rano wyjściem w góry. Godziny dzienne poświęcone są ćwiczeniom praktycznym w terenie. Zajęcia teoretyczne odbywają się wieczorem w bazie.
Baza
Kurs dwudniowy: dobrze wyposażony pensjonat w Zakopanem, u stóp Tatrzańskiego Parku Narodowego (na życzenie schronisko górskie). Adres zakwatwerowania z mapą dojazdu otrzymasz po zarezerwowaniu miejsca na kursie. Noclegi w cenie około 40 – 60 złotych w pokoju 2 – 4 osobowym, ciepła woda, pościel.
Kurs trzydniowy: bungalowy w nich WC, ogólnodostępna, wyposażona kuchnia. Noclegi w cenie około 12 – 13 Euro w pokoju 2 – 4 osobowym, ciepła woda, pościel.
Co zabrać na kurs
- wyposażenie podstawowe: solidne buty górskie, plecak o pojemności ok. 40 litrów, kurtka i spodnie z tkaniny nieprzewiewnej (najlepiej membrana typu „tex”), podobny zestaw z tkanin oddychających typu „polar”, bielizna przeciwpotna, okulary UV, krem ochronny, termos, latarka, tzw. czołówka,
- sprzęt dodatkowy: kijki, mapa, kompas, lina,
- sprzęt specjalistyczny: uprząż, kask, shockabsorber.
Brakujące elementy wyposażenia można wypożyczyć w cenie wyjazdu.
CHCESZ WCZEŚNIEJ ZAKUPIĆ SPRZĘT? – napisz/zadzwoń